INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PAOK

Răzvan Lucescu, adio titlu! PAOK s-a împiedicat de cea mai slabă echipă din play-off

Răzvan Lucescu/ Foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 24 aprilie 2024 19:16 / Actualizat joi, 25 aprilie 2024 13:20

PAOK a remizat cu Lamia, cea mai slabă echipă din play-off-ul campionatului Greciei, scor 1-1, și e aproape ieșită din lupta la titlu.

Echipa lui Răzvan Lucescu venea după înfrângerea cu Olympiacos din derby, scor 1-2, și pleca favorită cu Lamia. Însă PAOK a fost la un pas să piardă, a egalat în al 10-lea minut al prelungirilor.

Rapidiștilor le-a intrat Farul în ochi și nu prea mai văd Europa » Cum arată clasamentul ACUM
FARUL - RAPID

PAOK, aproape ieșită din lupta la titlu

PAOK a marcat pe final prin Shwab, după ce Lamia deschisese scorul în minutul 45+4, prin Slivka. Echipa lui Lucescu a jucat cu om în plus din minutul 90+1, după ce Amaral a primit cartonașul roșu.

Elevul lui Lucescu a egalat cu o lovitură de cap, din centrarea lui Despodov. PAOK a dominat, a avut posesia superioară, 54%, și mai multe ocazii de gol, 15 față de 10. Nu a fost suficient și alb-negrii s-au încurcat cu modesta Lamia, echipă care nu mai are niciun obiectiv în acest final de sezon, fiind la 33 de puncte de locurile de Conference League.

PAOK a rămas la 4 puncte de liderul AEK, cu 4 meciuri rămase de jucat pentru echipa lui Lucescu. PAOK e pe 3, pe locul doi fiind Panathinaikos, care are 3 puncte peste trupa lui Răzvan.

PAOK poate să cadă pe locul 4, dacă Olympiacos va câștiga cu Aris Salonic. Locul 3 în Grecia duce în preliminariile Conference League, în timp ce locul 4 nu duce în preliminariile cupelor europene. Astfel, echipa antrenată de Răzvan va avea un final incendiar de sezon.

PAOK mai are de jucat cu AEK, Panathinaikos, Aris Salonic și Olympiacos. Echipa lui Lucescu a părăsit și Europa. A fost eliminată din „sferturile” Conference League de Brugge. PAOK nu a avut nicio șansă cu belgienii, a pierdut cu 0-1 și 0-2 în cele două manșe.

VIDEO. Vlad Munteanu crede în venirea lui Mircea Lucescu la Rapid: „Te înconjori de oamenii potriviți, ai o stabilitate, de ce să nu stai acasa?”

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”