FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Fanii lui Dinamo s-au mobilizat după eșecul cu Botoșani » Sold-out la „finala” cu Voluntari

Sold-out la Dinamo - Voluntari

Articol de - Publicat miercuri, 24 aprilie 2024 19:19 / Actualizat miercuri, 24 aprilie 2024 22:56

Dinamo a căzut din nou pe loc direct retrogradabil după eșecul din deplasare cu Botoșani, scor 1-2, în etapa #6 a play-out-ului Superligii. „Câinii” au pierdut din nou în minutele de prelungiri, însă suporterii au reacționat imediat.

Suporterii lui Dinamo s-au mobilizat și au cumpărat toate biletele pentru meciul cu Voluntari. Duelul va avea loc vineri, 26 aprilie, de la 20:00, pe „Arcul de Triumf”, și este un meci capital pentru cele două formații în lupta pentru evitarea retrogradării.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”
DINAMO

Dinamo - Voluntari, cu stadionul plin

Fanii dinamoviști au lăsat supărarea deoparte și au făcut sold-out pe „Arcul de Triumf”. Vor fi peste 7000 de suporteri în tribune. Mobilizarea vine și în contextul în care este primul meci după suspendarea de două etape primită de alb-roșii ca urmare a incidentelor de la partida cu UTA Arad din luna martie.

Dinamo și Voluntari trec printr-o perioadă extrem de complicată din punct de vedere sportiv. Trupa lui Zeljko Kopic (46 de ani) este pe locul 15, direct retrogradabil, cu 20 de puncte după primele 6 etape din play-out.

De cealaltă parte, ilfovenii sunt pe 12, prima poziție deasupra locurilor de baraj, cu 22 de puncte. În sezonul regulat, Dinamo a învins-o de două ori pe Voluntari. Prima dată, pe 19 august 2023, scor 3-2, pe terenul ilfovenilor. Al doilea succes a venit pe 22 decembrie 2023, 1-0 tot pe „Arcul de Triumf”.

În cazul unui eșec, „câinii” sunt cu un pas în Liga 2, după parcursul sub așteptări din play-out, cu o singură victorie în 6 etape, două egaluri și trei eșecuri. De cealaltă parte, trupa lui Florin Pârvu are două victorii, două eșecuri și două rezultate de egalitate.

Am pierdut meciul în ultimul minut. Nu am mai trăit o asemenea experiență în viața mea, pentru mine este greu să spun ceva.
Dacă vorbesc despre a doua repriză, jucătorii s-au luptat, ne-am apărat foarte bine și cred că Botoșani nu a avut ocazii mari până la ultimul minut. O să fie foarte greu.
În prima repriză am avut multe ocazii, după primul gol primit am început să jucăm mai în față, am avut penalty, am marcat, dar e greu. Trebuie să ne revenim și să jucăm vineri cu Voluntari cu tot ce avem. Când primești asemenea gol e greu să explici.

- Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo

VIDEO. IOANIȚOAIA LA ZI » Directorul Gazetei Sporturilor, despre pericolul de retrogradare a lui Dinamo din SuperLigă: „Parca e un destin potrivnic”

Dinamo recidivează: imagine-șoc cu Romario Benzar după intrarea criminală a lui Abdallah » Diagnosticul pus la spital
FC BOTOȘANI - DINAMO 2-1
Va fi iureș, pică iar Dinamo? 5 lucruri de știut într-un final INCENDIAR de play-out + Programul echipelor care luptă pentru supraviețuire

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”